Studenckie rejsy po Adriatyku - 27-06 do 05-10

  •  
  • E-mail
Studenckie rejsy po Adriatyku
Tytuł:
Studenckie rejsy po Adriatyku - 27-06 do 05-10
Kiedy:
27.06.2014 - 05.10.2014
Kategoria:
Studenckie podróże

Opis

Dalmacja jest krainą rozciągającą się od Zadaru po Dubrovnik, tworzącą pas o szerokości 50 km i długości 400 km, która zawiera w sobie około 1000 wysp. Stanowi więc większość wybrzeża chorwackiego z dość dobrze rozwiniętą bazą turystyczną i ciepłym klimatem. Dalmacja jest tym, co najczęściej kojarzy się z Chorwacją - to ciepły, śródziemnomorski klimat, południowe miasteczka i czyste morze. Jest przy tym ciągle dość dzika i egzotyczna, dlatego nieustannie przyciąga do siebie rzesze turystów z całego świata.

Do wyboru sÄ… 2 rodzaje rejsĂłw:

Rejs północny i rejs południowy.

TRASA I

TRASA PÓŁNOC

- Szlakiem 7 cudĂłw plus wodospady Krka

Biograd n/Moru - Tkon- Zdralec - Veli Rat- Ist- DĹ‚ugi Otok- Archipelag Kornati Park Narodowy- Sibenik- Skradin- Vodice- Biograd n/Moru

Rozpoczynamy rejs w Marinie w Biogradzie (http://www.marinakornati.com).– średniowiecznym mieście wyróżniającym się bogatą historią. Życie toczy się tutaj 24 godziny na dobę. Wchodząc na pokład, warto mieć choćby minimum wiedzy na temat budowy jachtu, jego poszczególnych elementów i zasad działania urządzeń pokładowych. To pozwala na nabranie większej pewności w żeglowaniu. W związku z tym organizujemy dla Państwa skrócone szkolenia. Po zapoznaniu się z resztą załogi organizujemy wspólny prowiant .

Z Biogradu wypływamy na Wyspę Pašman z archipelagu zadarskiego. Pašman i pobliska wyspa Ugljan zwane są wyspami bliźniaczymi, a łączy ich most przerzucony przez przesmyk o nazwie Ždrilo. Krajobraz wyspy Pašman kryje w sobie liczne winnice, gaje oliwne i znany jest z obficie rosnących tutaj aromatycznych ziół. Na wyspie znajdują się liczne żwirowe i piaszczyste plaże. Pasman jest, co najważniejsze, idealnym miejscem dla uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim do żeglowania i nurkowania. Tkon to pierwszy port w którym przenocujemy przy kei lub na kotwicowisku w pobliskiej uroczej zatoczce wyspy To stara rybacka wioska, w południowej części wyspy. Tkon to również druga co do wielkości miejscowość na wyspie. Stąd ruszamy w dalszą drogą podziwiając piękno wyspy, aż do zatoki Ždrelac.

Zatoka ta zachwyci wszystkich miłośników żeglowania i sportów wodnych. Linia brzegowa blisko wioski pełna jest zatoczek i urokliwych piaszczystych plaż. Ždrelac leży na skrzyżowaniu szlaków morskich, którymi odbywają się wycieczki na pobliskie wyspy i archipelag Kornati. Wybrzeża nieopodal wioski oferują przepływającym widok na szereg małych, niezapomnianych wysepek. Z Wyspy Pašman żeglujemy do portu w miejscowości Zadar. Miasto to jest potocznie nazywane "małym chorwackim Rzymem” z powodu wielu kościołów znajdujących się w centrum miasta i jego najbliższej okolicy, ale także dzięki wielu ruinom rzymskim – takim jak zadarskie Forum, na którym powstał kościół św. Donata. Zadar wprost urzeka swoim pięknem. Miasto to, oraz jego okolice przyciągają całe rzesze turystów zarówno tych, którzy marzą o kontakcie z piękną natura, jak również i tych nastawionych na poznawanie kultury i lubiących poznawać historię odwiedzanych miejsc. Ciekawostką jest, że to tutaj właśnie produkowany jest słynny wiśniowy likier Maraschino. W poszukiwaniu dalszych przygód morskich żeglujemy do wsi Veli Rat, z małą mariną i najpiękniejszą latarnią. Latarnia otoczona jest lasem sosnowym, prześlicznymi zatoczkami i żwirowymi plażami. Veli Rat oferuje naprawdę wyjątkowe przeżycia- niezapomniany widok, który rozciąga się z czterdziestometrowej wieży. W budynku znajduje się jeden czteroosobowy i jeden trzyosobowy apartament.

W dalszą drogę ruszamy na Wyspę Ist. Jest to jedna z wysp archipelagu zadarskiego znajdująca się na północ od wyspy Molat. Tym razem proponujemy Państwu zwiedzanie mało znanych wysepek oraz małych wiosek rybackich. Znajduje się tutaj zagospodarowana niewielka marina, co sprawia że wyspa jest jednym z ulubionych miejsc żeglarzy. Dzięki ciszy i urokowi naturalnego zagospodarowania , piaszczystymi plażami, zatoczkami i mieliznami, daje okazje do zajmowania się sportowym łowieniem ryb, nurkowaniem i żeglowaniem.

Wracamy do świata wysepek i żeglujemy pomiędzy wyspami Parku Narodowego Kornati (www.kornati.hr). Jego widok zapiera dech w piersiach ze względu na wysokie i urwiste klify, otaczające niektóre wyspy Kornatów Dolnych oraz gołe grzbiety skalistych Kornatów Górnych. Archipelag Kornaty to kraina tysiąca wysp. To tu znajduje się największe skupisko wysp na Adriatyku i jednocześnie na całym Morzu Śródziemnym. W tym regionie usytuowanych jest aż 40 % wszystkich chorwackich wysp. Wyspy są w większości bezludne. Przybywają na nie jedynie miłośnicy nurkowania, żeglowania oraz niczym nieskażonej nadmorskiej przyrody oraz ciszy i słońca. Niemalże księżycowy krajobraz jaki tu zastaniemy, świadczy o srogich warunkach, jakie tu panują. Jednak fauna i flora tu występująca jest niezmiernie interesująca. Na wyspach nie znajdziemy monumentalnych budowli ani krzykliwych kurortów, jedyne co nas przywita to kamienne, rybackie miasteczka, gaje oliwne, dzikie zatoczki i błogi spokój...

W dalszą naszą niezapomnianą podróż ruszamy do Szibenika. To tu harmonizują idealnie ze sobą: tradycja, kultura, przyroda i gościnność gospodarzy. Miastu temu natura podarowała bogactwo wysp i wysepek skąpanych w błękicie morza. Miłośnicy plażowania znajdą tu czyste plaże nad jeszcze czyściejszą wodą. Dobrą zabawę turystom gwarantują restauracje i gospody, które swoim zapachem kuszą na pyszne jedzonko. Jeżeli zapragniecie Państwo zmiany, polecamy wycieczkę nad wodospady Krki, nieopodal Szibenika. Dobra zabawa i pamiętna wyprawa gwarantowana. Orzeźwiająca kąpiel pod zimnymi masującymi strugami? Wszystko jest możliwe. Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek marzył o kąpieli pod wodospadem, tutaj, w Parku Narodowym Krka może to marzenie spełnić. Niedaleko Szibenika znajduje się Park Narodowy Krka (www.npkrka.hr) w którym można zobaczyć wodospady jakie tworzą się na rzece Krka . 16 spiętrzeń na rzece tworzy kompleks malowniczych wodospadów, składających się na naturalny Park Wodny. U stóp największego wodospadu znajduje się duże kąpielisko, gdzie można popływać oraz pozażywać słonecznych kąpieli. To czy wejdziemy już pod same wodospady w dużej części zależeć będzie od ilości czasu jaka nam pozostanie do końca rejsu. W dużej części będzie to zależało do Was jaką całościową koncepcję trasy uzgodnicie z Komandorem Rejsu na początku trasy (czy więcej wysp, czy wybrzeża, czy wolicie kotwicowiska, czy raczej porty, czy chcecie popływać czy więcej czasu spędzić w miastach).

Skradin z kolei, to romantyczne miasteczko, w sam raz dla zakochanych, w którym ma się wrażenie, jakby czas płynął tu dużo wolniej..Za każdym zakrętem ukazują się naszym oczom inne krajobrazy, i dlatego poczujemy się momentami bardziej jako odkrywcy niż turyści. To tutaj spotykamy skromne śródziemnomorskie budownictwo ludowe z reprezentacyjną średniowieczną architekturą miejską. W górę biegu rzeki od Skradin znajduje się perła rzeki Krka - wyspa Visovac z klasztorem Franciszkanów, a na jego zapleczu Bribirska glavica, skarbiec znalezisk archeologicznych z przeszłości illiryjskiej, rzymskiej i chorwackiej. Jeśli ktoś z Was marzył o kąpieli pod wodospadem, tutaj w Parku Narodowym Krka może to marzenie spełnić. Po drodze można się rozkoszować widokami przepięknej, bujnej roślinności.

 

DuĹĽe i znane kotwicowiska na naszej trasie:

Zadar-Veli Rat: Sabusa, Dobra

Kornati- Sibenik: Kravljacica, Lopatica, Varijska

Sibenik- Skradin: Mikulandre

Skradin-Biograd: Sv. Nikola

 

SYMBOLIKA REJSU: PARZYSTE

TRASA II

TRASA POŁUDNIE

Szlakiem Ĺšrodkowej Dalmacji

Biograd n/Moru – Tkon- Wyspy Murter- Vodice- Krka- Sibenik- Trogir- kastela- Split- Wyspy Brać- Hvar- Zirje- Biograd

 

Rozpoczynamy rejs w Marinie w Biogradzie (http://www.marinakornati.com).– średniowiecznym mieście wyróżniającym się bogatą historią. Życie toczy się tutaj 24 godziny na dobę Wchodząc na pokład, warto mieć choćby minimum wiedzy na temat budowy jachtu, jego poszczególnych elementów i zasad działania urządzeń pokładowych. To pozwala na nabranie większej pewności w żeglowaniu. W związku z tym organizujemy dla Państwa skrócone szkolenia. Po zapoznaniu się z resztą załogi organizujemy wspólny prowiant.

W dalszą żeglugę ruszamy w kierunku Murter. Miasteczko położone w północno-zachodniej części wyspy Murter, jest jednym z trzech większych miast na wyspie, które są połączone z lądem za pomocą mostu. Murter posiada bogatą ofertę gastronomiczną, oraz różnorodne atrakcje sportowe. Na nudę na pewno nie będziecie mogli narzekać. Ze sportów lądowych turyści mają do dyspozycji korty tenisowe, boiska do koszykówki i mini-footballu. Miłośnicy morza mogą z kolei żeglować, uprawiać wind-surfing oraz nurkowanie. Murter jest miejscowością idealną na wycieczki dla żeglarzy, którzy stąd dopłyną prosto do Parku Narodowego Kornati.

Dopływając do miasteczka Vodice spotkamy się z gorącym przyjęciem przez tutejszych mieszkańców, to oni przywitają nas jak bliskich przyjaciół Z kolei naturalny spokój plaż oraz cichych zatok zapewni nam zasłużony wypoczynek. Vodice to turystyczne centrum północnej części kanału Szibenik, to miasteczko tętniące życiem przez całe lato.

Orzeźwiająca kąpiel pod zimnymi masującymi strugami? Wszystko jest możliwe. Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek marzył o kąpieli pod wodospadem, tutaj, w Parku Narodowym Krka może to marzenie spełnić. Niedaleko Szibenika znajduje się Park Narodowy Krka (www.npkrka.hr) w którym można zobaczyć wodospady jakie tworzą się na rzece Krka . 16 spiętrzeń na rzece tworzy kompleks malowniczych wodospadów, składających się na naturalny Park Wodny. U stóp największego wodospadu znajduje się duże kąpielisko, gdzie można popływać oraz pozażywać słonecznych kąpieli.

W dalszą naszą niezapomnianą podróż ruszamy do Szibenika. To tu harmonizują idealnie ze sobą: tradycja, kultura, przyroda i gościnność gospodarzy. Miastu temu natura podarowała bogactwo wysp i wysepek skąpanych w błękicie morza. Miłośnicy plażowania znajdą tu czyste plaże nad jeszcze czyściejszą wodą. Dobrą zabawę turystom gwarantują restauracje i gospody, które swoim zapachem kuszą na pyszne jedzonko. Jeżeli zapragniecie Państwo zmiany, polecamy wycieczkę nad wodospady Krki. Dobra zabawa i pamiętna wyprawa gwarantowana. Na brak przepięknych pejzaży i krajobrazów nie będziemy mogli narzekać na trasie do Trogiru. Miasto położone w Środkowej Dalmacji. Zauroczy każdego kto je zobaczy, nawet najbardziej wybrednego turystę. Z roku na rok Trogir odwiedza coraz większa liczba turystów, niektórzy wracają kolejny raz, aby poczuć w pełni smak Dalmacji. Sercem Trogiru jest maleńka wysepka, leżąca pomiędzy łagodnymi wzgórzami lądu stałego i wybrzeżem wyspy Ciovo. Po zwiedzaniu i ogólnym naładowaniu akumulatorów na lądzie ruszamy do miejscowości Kastele Zajmuje powierzchnie blisko 60 km2, między Splitem a Trogirem, na długości kilkunastu kilometrów. Znajduje się tu siedem podobnych do siebie zabytkowych miasteczek, które warto zwiedzić i poznać choć kawałek ich historii. Funkcja poznawcza turystyki wiąże się z zaspokajaniem ciekawości świata, istnieje w niej możliwość skonfrontowania posiadanej wiedzy z rzeczywistością

Na naszej trasie nie może zabraknąć cumowania w Splicie. Jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji Największe i najważniejsze miasto historycznej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Split jest miastem nastawionym w szczególności na turystów, więc wieczorami nudzić się tam z pewnością nie będziemy. Standardy życia nocnego wyznacza wiele klubów i pubów. To w nich przy piwie, winie czy wodzie mineralnej w rytm fajnej muzyki można przeżyć niezapomniane chwile i nawiązać interesujące znajomości. Jedyne co musisz zrobić, to poddać się ich fali i nastawić się na pełen atrakcji wieczór, a także i noc. Można zajrzeć do jednej z dyskotek w mieście albo posiedzieć w kawiarni lub klubie w Starym Gradzie. Organizowane są również koncerty i przedstawienia na świeżym powietrzu – często na samej promenadzie.

Poznając piękne zakątki urokliwych i historycznych miasteczek, portów i wysepek dobijamy do Wyspy Brać –Wyspa. To trzecia co do wielkości wyspa u wybrzeża Chorwacji. Pękata wyspa mocno wyróżnia się spośród długich i wąskich wysp środkowej i południowej Dalmacji. Brać ma długość ok. 40 km i szerokość 7-14 km, co daje największą spośród dalmatyńskich wysp powierzchnię 394,41 km2. Kultura, dziedzictwo i styl życia, to elementy charakteryzujące Środkową Dalmację. Brač znany jest także z kamienia, z którego wybudowano wiele zabytków kulturalnych w Chorwacji i na świecie. Żeglując wzdłuż Wyspy Brać dobijemy do portów Zlatni Rat (Złoty Róg) oraz Milna.

Zlatni Rat to zdecydowanie najpiękniejsza plaża na całym Adriatyku. To jedyna plaża położona prostopadle do nabrzeża. Wygląda niewiarygodnie z lotu ptaka, z wody, jak również z nabrzeża. Zlatni Rat ma to, co najcenniejsze dla regionu turystycznego, przepiękne, piaszczyste plaże, które tak chętnie odwiedzają goście z całego świata. Dla osób ceniących piękne widoki - to jedna z tych atrakcji, które trzeba koniecznie zobaczyć Ze względu na duże płycizny oraz wystawienie na wiatr, tą, jak i okoliczne plaże bardzo polubili windsurferzy. Mogą tu oni doskonale rozwijać swoją pasję. Milna natomiast to przytulna miejscowość położona w zachodniej części wyspy Brac. Oferuje żeglarzom przytulny port, lokalne pyszne jedzenie oraz doskonałe warunki do nurkowania. Milna słynie z uprawy oliwek, winogron oraz lawendy. Lokalne jedzenie można nabyć w tawernach- specjalizujących się w owocach morza. Warte uwagi są również chorwackie wina, produkowane wg starożytnych tradycji. Najlepsze gatunki win czerwonych to m. in.: Teran, Merlot, Postup, Opolo, Plavac, a białe to: Muskat, Pinot, Posip Niestety poza ogólnym spacerem po barokowej zabudowie - Milna nie ma do zaoferowania zbyt wielu zabytków (oprócz barokowego Kośiołu Gospa licznymi dziełami sztuki) czy naturalnych atrakcji turystycznych.

Z Wyspy Brać kierujemy się kierunku kolejnej przepięknej wyspy - Hvar. Intensywna, pasjonująca, pełna smaków, zapachów i barw. Uważana jest za królową wśród dalmatyńskich wysp. Od czasów antycznych znana jest ze swojego strategicznego położenia, bogactwa i złożoności historii, kulturalnych i przyrodniczych pomników oraz literatury. Hvar jest dzisiaj uważany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Gwarantowana fascynacja wyspą, która z pewnością będzie wiecznie trwać.

Na koniec już naszej wyczerpującej ale jakże urokliwej i ciekawej żeglugi kierujemy się do portu Vela Luka. Leży ona na zachodnim krańcu Korćuli i stanowi centrum przemysłu rybackiego wyspy, czemu sprzyja położenie nad wielką, osłoniętą zatoką. Mała, zalesiona wyspa w kształcie guzika, leżąca w zatoce Vehi Luka, jest parkiem narodowym. Zaletą Velą Luki jest to że jest tu mniej turystów niż w Korćuli. Czekają na nas wspaniałe zakątki ze swoją historią i urocze regiony z bogatym folklorem, czyli dla każdego coś :)

 

WaĹĽniejsze Kotwicowiska na naszej trasie:

Muter- Sibenik: Tijasica, Zaton

Sibenik- Trogir: Masline, Primosten, Rogoznica, Sicenica

Split- Hvar: rasotica, Studenta, Zarace,

Hvar- Biograd:

 

SYMBOLIKA REJSU: NIEPARZYSTE

 

Powyższe trasy są schematami tras i w dużej części są uzależniona od warunków pogodowych ale również od was drodzy żeglarze. Oczywistym jest że jeśli całej załodze będzie zależało na zobaczeniu czegoś to jeśli tylko będzie czas I trasa będzie spełniać warunki bezpieczeństwa to nie będzie to stanowiło problemu. Pamiętajmy jednak o zasadzie że na rejsie nie ma demokracji I ostatecznie decyduje Sternik oraz Komandor Rejsu :)

 

Wszystkie rejsy kończą się o godzinie 11.

 

StaĹĽ morski na stopnie PZĹ»

System szkolenia PZŻ wymaga od kandydatów na wyższe stopnie żeglarskie - od sternika jachtowego wzwyż - wykazania się odpowiednim stażem morskim. W tym rejsie można wypływać około 40 - 80 godzin stażowych. Po rejsie każdy Uczestnik otrzymuje Opinię z Rejsu Morskiego, akceptowaną przez PZŻ.

Terminy:

27.06.2014 do 05.10.2014

2014-06-27-2014-07-06
2014-07-04-2014-07-13
2014-07-11-2014-07-20
2014-07-18-2014-07-27
2014-07-25-2014-08-03
2014-08-01-2014-08-10
2014-08-08-2014-08-17
2014-08-15-2014-08-24
2014-08-22-2014-08-31
2014-08-29-2014-09-07
2014-09-05-2014-09-14
2014-09-12-2014-09-21
2014-09-19-2014-09-28
2014-09-26-2014-10-05

Zakwaterowanie:

Maxus 33

Lokalizacja:

Jachty posiadajÄ…:

  • 10 koi(wykorzystujemy zazwyczaj 8do9 z nich, po to ĹĽeby byĹ‚o luĹşniej i komfortowo)
  • zabudowany nowoczesny, nowy i mocny silnik Volvo Penta 24 kW
  • zasobniki wody pitnej

 

Zakwaterowanie:

  • podgrzewania wody uĹĽytkowej
  • wc
  • kabina prysznicowa z ciepĹ‚Ä… sĹ‚odkÄ… wodÄ…
  • elektryczne pompy zÄ™zowe
  • log + wiatromierz
  • radio UKF
  • odbiornik gps
  • komplet kamizelek ratunkowych
  • komplet szelek ratunkowych

 

Infrastruktura:

  • dmuchany ponton,przy cumowania na >dziko< moĹĽna dopĹ‚ynąć do brzegu bez zamaczania nĂłg
  • zestaw plazmowy telewizor+dvd
  • kambuz wraz z kuchenkÄ… gazowa i lodĂłwkÄ…

 

WyĹĽywienie:

Jachty posiadają doskonale wyposażoną kuchnie (kuchnia, lodówka, zastawa stołowa, komplet naczyń). Na początku rejsu każda drużyna razem decyduje mniej więcej ile chce gotować – i czy chce w ogóle :). Zakupy robimy ze wspólnej kasy łódkowej.

 

Program imprezy:

TRASA I - REJS PÓŁNOCNY (7 DNI)- Szlakiem 7cudów plus wodospady Krka

Biograd n/Moru - Tkon- Zdralec - Veli Rat- Ist- DĹ‚ugi Otok- Archipelag Kornati Park Narodowy- Sibenik- Skradin- Vodice- Biograd n/Moru

TRASA II - REJS POŁUDNIOWY (7 DNI)- Szlakiem Środkowej Dalmacji

Biograd n/Moru – Tkon- Wyspy Murter- Vodice- Krka- Sibenik- Trogir- kastela- Split- Wyspy Brać- Hvar- Zirje- Biograd

1 dzień Wyjazd z Polski zgodnie z rozkładem jazdy autobusów (rozkłady są na formularzach zgłoszeniowych pojawiających się po kliknięciu na dowolną cenę)

2 dzień Przyjazd do Biogradu. Miasto znajduje się w centralnej części Chorwacji dzięki czemu droga nie jest długa; około. 20 godzin)

3-9 dzień Rejsy według programu

9 dzień Powrót do Biogradu, wyjazd do Polski w godzinach wieczornych.

10 dzień Przyjazd do Polski zgodnie z rozkładem jazdy autobusów.

 

Dojazd

autokarem lub dojazd własny

Cena obejmuje:

  • pobyt i spanie na super nowoczesnym jachcie MAXUS 33
  • przejazd autokarem
  • super zabawÄ™ i dobre towarzystwo :)
  • usĹ‚ugi skipera

    (osoby chętne do funkcji skipera zapraszamy do współpracy. )

Cena nie obejmuje:

  • ubezpieczenia KL i NNW 60 zĹ‚ (pĹ‚atność zostanie doliczona na umowie)
  • oplata klimatyczna 40 zĹ‚ (pĹ‚atność zostanie doliczona na umowie)
  • wyĹĽywienia (Jacht wyposaĹĽony jest w nowoczesny kambuz wraz z lodĂłwkÄ…. Przed rozpoczÄ™ciem rejsu robimy wspĂłlne zakupy z kasy jachtowej. Cena jedzenia w Chorwacji jest zbliĹĽona do cen polskich),
  • paliwa
  • opĹ‚at portowych



Aktualności

Nauka i rozwój

Informacje o plikach cookie. Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Regulamin