“25 under 25” jest unikalną inicjatywą w skali globalnej, którą zapoczątkowało warszawskie biuro McKinsey & Company wraz z miesięcznikiem „Forbes” w 2018 roku. W konkursie co roku wyróżnianych jest 25 osób, których listę publikuje magazyn „Forbes”. W tym roku kandydaci rywalizowali w 5 kategoriach: „Biznes”, „Działalność społeczna”, „Nauka”, „Nowe technologie” i „Zrównoważony rozwój i klimat”. W każdej kategorii został wyłoniony również laureatka lub laureat, który otrzyma stypendium w wysokości 10 tysięcy złotych oraz roczne wsparcie wyjątkowego mentora.
Biznes z wartościami
W kategorii „Biznes” docenieni zostali twórcy startupów edukacyjnych, medycznych i HR-owych. To m.in. Adam Galant i Michał Tarnowski, specjaliści od EdTech, którzy stoją na czele Grupy Nativated i rozwijają 4 projekty: platformę do nauki j. angielskiego, międzynarodowe programy edukacyjne, marketplace do korepetycji online oraz projekt umożliwiający cyfryzację działań instytucji pozarządowych. Finalistą jest też Michał Mazur, założyciel Our Future Foundation, która wspiera młodzież z małych miejscowości i wsi w rekrutacji na najlepsze zagraniczne uczelnie. Fundacja oferuje programy stypendialne i mentoringowe, łączy ich z pracodawcami, dzięki grantom i współpracy z biznesem.
Na liście znaleźli się też przedstawiciele prężnie rozwijającego się sektora MedTech, m.in. Hugo Chróst, założyciel startupu Solvemed Group, który pracuje nad innowacyjnym sposobem diagnozowania choroby Parkinsona, wyprzedzającym o 5 lat wystąpienie objawów. Mateusz Masiak i Marcin Waryszak to z kolei twórcy jednego z najszybciej rozwijających się startupów – nagradzanego Calmsie, który oferuje tzw. cyfrowe terapeutyki do wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wśród finalistów znalazł się też Filip Sobel, twórca Staffly – rozwiązania, które dzięki AI i psychometrii, pozwala dopasować osobowość kandydata do stanowiska pracy.
Pomoc, która otwiera na świat
Projekty docenione w kategorii „Działalność społeczna” dotyczą wyrównywania szans, poprawy jakości edukacji, wsparcia potencjału dziewczynek i walki o prawa kobiet. Celem Zofii Kierner jest pomaganie Polkom w wieku 13-24 lat w odkrywaniu ich potencjału, dlatego założyła fundację Girls Future Ready. Realizuje 6 międzynarodowych programów, które wspierają dziewczęta. Nadia Oleszczuk z kolei walczy o kobiety, prawo wyboru i o młodych Polaków na rynku pracy. Działa w Ogólnopolskim Strajku Kobiet.
Działalność społeczna to również wspaniałe projekty w sferze edukacji szkolnej. Olga Kotyk prowadzi projekt WEBKORKI, w którym 100 wolontariuszy z różnych krajów udziela internetowych korepetycji podopiecznym z domów dziecka. Julian Wąsek, twórca Szkoły 2.0, zajmuje się promocją zrównoważonej edukacji, dbaniem o zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oraz wspieraniem nauczycieli, rodziców i uczniów. Wyróżniony został też Michał Kuryłek za Wyciskarkę Potencjału – największą w Polsce kampanię informującą i promującą w mediach społecznościowych stypendia, wolontariaty, staże czy wymiany zagraniczne dla młodzieży. Akcja ma ok. 150 tys. obserwujących w mediach społecznościowych i zasięg ponad 8,2 mln osób.
Genialni naukowcy
W Polsce mamy wybitnych młodych naukowców, co rokrocznie pokazuje zestawienie “25 under 25”. Wśród nich jest zdobywca Studenckiego Nobla 2021 i Lauru Medycznego PAN – Wojciech Szlasa. Analizuje on nowoczesne celowane terapie przeciwnowotworowe, przez komputerowe modelowanie molekularne, eksperymenty biologiczne czy badania histopatologiczne. Karol Steckiewicz jest z kolei 3. osobą w Polsce, która obroniła pracę doktorską w trakcie studiów. Jest kierownikiem i współtwórcą licznych projektów związanych z nanocząstkami.
W tej kategorii wyróżniony został także Igor Kaczmarczyk, który rozwiązał strukturę atomową 3D nieznanego wcześniej kompleksu białkowego, co może przełożyć się na opracowanie nowych narzędzi molekularnych z zastosowaniem w optogenetyce. Dziś Igor skupia się na doktoracie z biologii strukturalnej i rozwoju technologii Cryo-EM. Z kolei konikiem Tomasza Grzywy jest immunologia. Jako student czwartego roku na kierunku lekarskim rozpoczął studia doktoranckie. Prowadzi też zajęcia dla studentów i pomaga licealistom stawiać pierwsze kroki w karierze naukowej.
W zestawieniu znalazł się też Hubert Gross, który ma za sobą 6-tygodniową analogową misję kosmiczną BRIGHT II i udział w projekcie modułowej bazy marsjańskiej na Mars Housing Colony Design Challenge. Zdobył także liczne nagrody za projekt dronu zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze oraz łazika marsjańskiego.
Technologie, które pomagają światu
Młodzi ludzie zmieniają też świat technologii. W kategorii „Nowe technologie” wyróżniono m.in. Przemysława Dróżdża, który współtworzy Progresja Space. Pracuje nad napędami i systemami kontroli orientacji dla małych satelitów, co ma wydłużyć ich żywotność i poprawić jakość danych uzyskiwanych z przestrzeni kosmicznej.
Na liście jest też Sergij Lebedyn – założyciel spółki Delivery Couple, która stworzyła roboty dostarczające jedzenie na terenie miast. W 90 proc. są autonomiczne, można je zobaczyć już na ulicach Warszawy i Lublina. Sergij stworzył także OtoStolik, działający w modelu SaaS system do rezerwowania miejsc w restauracjach. Zaś Jakub Mocarski i Thomas Werner to twórcy Stepapp – platformy, która pozwala zamawiać w modelu subskrypcyjnym usługi domowe, takie jak sprzątanie czy generalne porządki. Ich misją jest poprawa warunków pracy osób zajmujących się sprzątaniem oraz zmniejszenie szarej strefy w tej branży.
Barbara Klaudel i Aleksander Obuchowski prowadzą MIDAS – platformę do wymiany wiedzy i analizy danych gromadzonych w szpitalu uznaną za jeden z 28. najbardziej innowacyjnych w Europie w ramach programu EIT Digital Venture Program. Zestawienie zamyka Piotr Mazurek, który stoi na czele zhiva.ai - otwartej platformy, dzięki której startupy i grupy badawcze będą mogły łatwiej wdrażać modele AI w środowisku klinicznym. Zhiva.ai współpracuje już z instytucjami medycznymi, a wśród doradców ma ekspertów od sztucznej inteligencji z New York University.
Kobiety ratują przyrodę
W kategorii „Zrównoważony rozwój i klimat” doceniono Joannę Maraszek, która podczas studiów wraz z zespołem zbudowała łódź solarną, w Indiach i Tadżykistanie edukowała na temat energii słonecznej, a dziś współtworzy fundację i pomaga firmom redukować ich ślad węglowy. Z kolei Ewelina Antonowicz – prezeska organizacji Fashion Revolution, działa na rzecz zrównoważonej mody. To także współzałożycielka startupu Sustainable Fashion Institute, który pracuje nad narzędziem do kontrolowania norm i śladu ekologicznego firm.
Na rzecz środowiska działają też wyróżnione naukowczynie: Julia Kosińska, współtwórczyni reaktora przepływowego, służącego do oczyszczania wody z nieczystości, takich jak leki i ich pozostałości. Reaktor wykorzystuje fotokatalizatory, które znacznie przyspieszają ten proces. Natomiast Anna Skierska rozwija projekt analizujący zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwa słoneczne. Tworzy modyfikacje ogniw, które będą przystępne cenowo, co pozwoli wyposażyć w nie obszary pozbawione dostępu do elektryczności.
Znane nazwiska w kapitule konkursu
Finalistów oraz laureatów wybrała ponad 70 osobowa kapituła złożona z liderów ze świata biznesu, aktywistów, naukowców czy ekspertów w obszarze nowych technologii – w jej skład weszli m.in. Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Rafał Brzoska (InPost), Tomasz Czechowicz (MCI Capital), Adam Góral (Asseco), Jolanta Karny (Aviva), Sebastian Kulczyk (Kulczyk Investments), Bożena Leśniewska (Orange Polska), Marek Lusztyn (mBank), Andreas Maierhofer (T-Mobile Polska), Katarzyna Marchocka (Geek Girls Carrots), Justyna Orłowska (GovTech), prof. dr hab. Piotr Płoszajski (SGH), dr hab. Katarzyna Śledziewska (DELab UW).
– Po raz kolejny wyłoniliśmy listę 25 wyjątkowych młodych osób, które na co dzień zmieniają społeczne i gospodarcze oblicze Polski. To wyjątkowi przedstawiciele pokolenia Z, które poszukuje autentyczności i otwartości, kreuje i interpretuje trendy, staje się wskaźnikiem dla innych pokoleń. Warto obserwować tych młodych ludzi, by lepiej zrozumieć czekające nas zmiany społeczne i kulturalne, jak również trendy konsumenckie i biznesowe – komentuje Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce oraz wiceprzewodniczący kapituły konkursu.
– W ciągu czterech edycji konkursu wyróżniliśmy już ponad sto młodych Polek i Polaków, którzy nieustannie nas inspirują swoją pomysłowością. Dla wielu z nich to początek kariery. Później często wracają na łamy Forbesa wraz z kolejnymi sukcesami – dodaje Paweł Zielewski, redaktor naczelny magazynu Forbes oraz przewodniczący kapituły.
Ogłoszenie wyników odbyło się 30 marca w Warszawie. Podczas wręczania nagród miała miejsce również zbiórka funduszy na rzecz Fundacji Ocalenie, wspierającej uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo McKinsey & Company przekaże 50 tys. złotych na rzecz pięciu wybranych przez laureatów organizacji pozarządowych, które angażują się w niesienie pomocy Ukrainie.
***
Szczegóły konkursu na stronie 25under25.pl.
O McKinsey & Company
McKinsey & Company to globalna firma doradztwa strategicznego, działająca od ponad 90 lat. Doradzamy zarówno największym firmom świata, w tym 90 ze 100 znajdujących się na liście „Forbesa”, jak i rządom państw czy instytucjom publicznym. Naszą firmę tworzy obecnie 30 tys. osób, pracujących w 130 biurach w 65 krajach. Polskie biuro McKinsey & Company istnieje od blisko 30 lat. Na przestrzeni tech lat staliśmy się największą firmą doradztwa strategicznego w Polsce, która zatrudnia dziś w Polsce blisko 2000 osób. Braliśmy udział w transformacji kluczowych przedsiębiorstw w Polsce i przyczyniliśmy się do rozwoju firm, które dziś są liderami w sektorze finansowym, dóbr konsumpcyjnych, energetycznym, naftowym, telekomunikacyjnym, wydobywczym i wielu innych. W sumie dla polskich klientów zrealizowaliśmy ponad tysiąc projektów. W 2010 r. otworzyliśmy Centrum Wiedzy we Wrocławiu, gdzie zatrudniamy dziś 350 analityków. Rok później w Poznaniu powstało Centrum Usług Wspólnych, gdzie pracuje 1300 osób. Więcej informacji na www.mckinsey.com/pl.