II nabór na studia w Collegium Medicum w Bydgoszczy.
STACJONARNE:
1. zdrowie publiczne, specjalność profilaktyka społeczna - studia I stopnia
Termin rejestracji w systemie IRK - od 23.07 do 23.08.2010 r.
Termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej - do 23.08.2010 r.
Termin ogłoszenia wyników â30.08.2010 r.
Termin przyjmowania dokumentów - 31.08 - 02.09.2010 r.
Zgodnie z § 35 pkt. 11 Uchwały Nr 49 Senatu UMK z dnia 26 maja 2009 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2010/2011 "W przypadku przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie nie przewiduje się przeprowadzenia egzaminów wstępnych dla kandydatów z tzw. âstarą maturąâ. W postępowaniu kwalifikacyjnym będą uwzględniane wyniki egzaminu wstępnego uzyskane w pierwszym naborze".
NIESTACJONARNE
1. Położnictwo - studia I stopnia
Termin rejestracji w systemie IRK - od 23.07 do 23.08.2010 r.
Termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej - do 23.08.2010 r.
Termin rozmowy kwalifikacyjnej - 25.08.2010 r. sala nr 41, ul Jagiellońska 13-15;
Termin ogłoszenia wyników - 30.08.2010 r.
Termin przyjmowania dokumentów - 31.08 - 02.09.2010 r.
-
dzień dzisiejszy i historia Collegium Medicum
Z dniem 24 listopada 2004 r. Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy została włączona do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na mocy ustawy z dnia 8 października 2004 r. o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Dz. U. nr 241 poz. 2414)
--------------------------------------------------------------------------------
Obecnie Collegium Medicum w Bydgoszczy na trzech wydziałach prowadzi kształcenie na poziomie
magisterskim
licencjackim
na studiach doktoranckich (Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu).
kształcenie odbywa się na 11 kierunkach studiów oraz kilku specjalnościach
w ramach tych kierunków.
Z roku na rok powiększają się możliwości dydaktyczne i badawcze Collegium Medicum, czego przykładem jest niedawno powstały obiekt klinik pediatrycznych, a także otwarcie Katedry i Kliniki Kardiochirurgii, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Pielęgniarstwa Ginekologicznego. Spektakularnym osiągnięciem naszej Uczelni jest uruchomienie pierwszego w północnej Polsce ośrodka przeszczepu szpiku kostnego w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii.
Collegium Medicum uczestniczy w pracach mających na celu utworzenie Regionalnego Centrum Telemedycyny mieszczącego się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Pierwsze prace wyposażeniowe są na ukończeniu. Opracowano programy kardiologiczne:
przesyłanie obrazów ekg z karetek pogotowia i ze szpitali celem podjęcia decyzji o sposobie leczenia chorych z zawałem serca (angioplastyka, leczenie fibrynolityczne) - projekt zrealizowany;
program oceny koronarografii wykonanej w innych jednostkach służby zdrowia - projekt w fazie wdrażania.
Kolejne projekty: chirurgiczny i psychiatryczny są w końcowej fazie opracowywania.
W roku 2003 ówczesna Akademia Medyczna w Bydgoszczy przystąpiła do Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej, spółki z o.o., z siedzibą w Toruniu w celu współtworzenia szerokopasmowej sieci informacyjnej w regionie kujawsko-pomorskim.
Jednostki naukowe Collegium Medicum uzyskują prestiżowe akredytacje i tak:
Katedra Medycyny Sądowej uzyskała akredytację FBI na genetyczne testy mitochondrialnego DNA,
Katedra i Zakład Biochemii Klinicznej akredytację ESCODD na pomiary oksydacyjnych uszkodzeń DNA,
Katedra i Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej atest IDEA.
O wysokim poziomie naszych laboratoriów oraz procedur badawczych świadczą przyznane, międzynarodowe i krajowe, certyfikaty jakości:
dla Katedry Medycyny Sądowej:
atestacja Niemieckiej Grupy ds. Profilowania DNA (GEDNAP) - ślady biologiczne - lata 2000, 2001, 2002 (2 ćwiczenia rocznie),
atestacja korporacji CTS - âBiologia Sądowaâ - 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 (co najmniej 2 razy w roku),
atestacja Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) - ślady biologiczne - 1998, 1999,
atestacja PTMSiK - analiza spornego ojcostwa - 1998, 1999,
walidacja FBI kwalifikująca do uzyskania dostępu i współtworzenia bazy danych mtDNA (SWGDAM) - 2000,
walidacja YHRD na określanie haplotypu 9 loci Y-STR - 2000,
walidacja EDNAP kwalifikująca do współtworzenia bazy danych mtDNA (EMPOP) - 2002,
dla Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych:
certyfikaty Diagnostyki Molekularnej w zakresie HCV - Glasgow 2002/2003 oraz w zakresie HBV, HCV, HIV, CMV, toksoplazmozy - Helsinki 2002/2003.
rehabilitacja pacjentów zajęcia z kosmetologii
Nasze Katedry uczestniczą w międzynarodowych programach naukowych i dydaktycznych. Pracownicy Collegium Medicum utrzymują kontakty naukowe z ośrodkami w Niemczech (Wuppertal, Berlin, Kiel), Szwajcarii (Arau), Holandii (Amsterdam), Francji (Paryż), Szwecji (Lund), Norwegii (Sandvik), Belgii (Antwerpia, Legie) i USA (Houston).
Wyrazem uznania wysokiego poziomu współpracy zagranicznej są doktoraty honoris causa dla prof. dr Jeana Natali z Francji (2001) i prof. Larsa Norgrena ze Szwecji (2003). Tytułem doktora Honoris Causa zostali też uhonorowani inni wybitni naukowcy: prof. Jean Daniel Picard (1998), prof. zw. dr hab. Stefan Raszeja (1998), dr Miral Dizdaroglu (2000), prof. zw. dr hab. Bogdan Romański (2001), prof. zw dr hab. Tadeusz Pisarski (2002).
Collegium Medicum w Bydgoszczy jest także organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
W 2003 r. ówczesna Akademia Medyczna zawarła razem z innymi państwowymi szkołami wyższymi w Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu porozumienie o utworzeniu Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Ma ono podejmować wszelkie działania dla zacieśnienia współpracy regionalnej bibliotek w celu lepszego udostępniania informacji, wspierania nauki i edukacji w regionie oraz przystosowania bibliotek do wejścia Polski do Unii Europejskiej. Natomiast w grudniu 2003 r. razem z innymi wyższymi uczelniami medycznymi w kraju, instytutami naukowo-badawczymi resortu ochrony zdrowia oraz Główną Biblioteką Lekarską przystąpiła do porozumienia o powołaniu Konsorcjum Użytkowników Bazy Danych Proquest Medical Library oraz Medline with Full Text. Celem Konsorcjum jest zakup usługi dostępu do pełnotekstowej bazy danych zawierającej: Proquest Medical Library (PML) oraz Medline with Full Text, na lata 2004-2006.
Dynamiczny rozwój uczelni w ostatnich latach odzwierciedla wzrost liczby studiujących z 1295 osób w roku 1998 do 4711 osób w roku 2006. W roku akademickim 2008/2009 w Collegium Medicum UMK studiuje ponad 5000 osób. Oprócz studentów polskich kształcą się tu studenci z Francji, Szwecji, Macedonii, Kazachstanu, Ukrainy, Armenii, Izraela, Jemenu, Jordanii i Litwy.
--------------------------------------------------------------------------------
HISTORIA AKADEMII MEDYCZNEJ W BYDGOSZCZY
1984-2004
--------------------------------------------------------------------------------
Jubileusz XX-lecia Akademii Medycznej...
Księga jubileuszowa...
--------------------------------------------------------------------------------
Akademia Medyczna w Bydgoszczy powołana została do życia mocą ustawy z dnia 21 lipca 1984 roku o utworzeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy (Dz. U. 36, poz. 191 z dnia 23.07.1984 r.).
Akt ten stanowił uwieńczenie prawie czterdziestoletnich starań bydgoskiego środowiska naukowego o utworzenie w regionie kujawsko-pomorskim ośrodka kształcenia kadr i rozwijania wiedzy medycznej.
Zgodnie z ustawą z dnia 31.01.1989 (Dz.U. 3, poz. 14) Akademia nosi imię Ludwika Rydygiera, światowej sławy chirurga i uczonego, nauczyciela i wychowawcy licznych pokoleń lekarzy, syna Ziemi Pomorskiej. Biografię patrona Uczelni zobacz tutaj...
W chwili powołania Akademii Bydgoszcz była dobrze znana jako ośrodek dydaktyczno-naukowy i leczniczy, bowiem już w 1951 r. powstał tutaj - jako pierwszy w Polsce - Zakład Doskonalenia Lekarzy. W 1953 r. utworzono w Bydgoszczy specjalistyczne zakłady Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich w Warszawie, gdzie prowadzone były szkolenia podyplomowe dla lekarzy z całego kraju.
Szpital im. dr A. Jurasza - lata 40-te
W wyniku współpracy z Akademią Medyczną w Gdańsku, na mocy zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki społecznej z dnia 3.03.1971 r. w sprawie zmian organizacyjnych w Akademii Medycznej w Gdańsku powołano Zespół Nauczania Klinicznego w Bydgoszczy. Kierownikiem zespołu został doc. dr hab. Bogdan Romański. Zadaniem Zespołu było zorganizowanie w roku akademickim 1971/1972 częściowego nauczania klinicznego dla studentów V roku Wydziału Lekarskiego. Studenci przybywali do Bydgoszczy w grupach 40-osobowych, na 4 tygodnie, przechodząc systemem rotacyjnym szkolenie z zakresu chorób wewnętrznych i alergologii oraz chirurgii ogólnej i urazowej w oddziałach ówczesnego Szpitala Ogólnego nr 1. W roku 1972/1973 wprowadzono dodatkowo zajęcia dydaktyczne z neurologii, przedłużając pobyt studentów do 6 tygodni. W roku 1973/1974 zorganizowano studia stacjonarne obejmujące wszystkie przedmioty dla 38 studentów V roku Wydziału Lekarskiego.
W roku 1974 roku oddano do użytku Dom Nauki z akademikiem i mieszkaniami dla nauczycieli akademickich. W 1975 roku oddano dla potrzeb szkolenia przed- i podyplomowego budynek audytoryjny, w którym mieściły się: sala audytoryjna na 240 miejsc, sala konferencyjna, siedem sal seminaryjno-wykładowych, laboratorium języków obcych, biblioteka lekarska oraz pomieszczenia administracyjne.
Szpital im. dr A. Jurasza w budowie (fot. P. Wiszniewski)
Rozbudowa bazy dydaktyczno-klinicznej, zwiększająca się kadra naukowo-dydaktyczna oraz bardzo dobra ocena procesu dydaktycznego przez władze uczelni i studentów pozwoliły dokonać zmian struktury organizacyjnej. Decyzją Ministra Zdrowia i Opieki społecznej z dniem 1 września 1975 roku powołano Filię Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy, z wchodzącym w jej skład Oddziałem Zamiejscowym Wydziału Lekarskiego. Kierownikiem Filii i Oddziału został doc. dr hab. med. Jan Domaniewski.
Z dniem 1 października 1979 roku zamiejscowy Oddział Wydziału Lekarskiego AMG z siedzibą w Bydgoszczy przekształcono w II Wydział Lekarski AMG. Dziekanem Wydziału został prof. dr hab. med. Adam Bilikiewicz.
W maju 1980 roku oddano do użytku nowy szpital, obecnie noszący imię dr Jana Biziela. Podjęto też decyzję o rozpoczęciu budowy obiektu na lokalizację nowych zakładów podstawowych.
W lutym 1984 roku powstała społeczna Rada do Spraw Powołania Akademii Medycznej w Bydgoszczy pod przewodnictwem red. Witolda Lassoty. Uzasadnienie dla wniosku o powołanie samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy stanowiła istniejąca już baza kliniczna i część zakładów naukowo-diagnostycznych i naukowych. Rozpoczęcie zajęć dla 100 studentów I roku zaplanowano na rok 1985/86.
Na plenarnym posiedzeniu w dniu 21 lipca 1984 roku Sejm jednogłośnie uchwalił nową ustawę o utworzeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy. 1 października 1984 roku Rektor prof. dr hab. med. Jan Domaniewski zainaugurował w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej pierwszy rok pracy najmłodszej w Polsce uczelni medycznej. Stanowiska prorektorów objęli: prof. dr hab. med. Bogdan Romański (ds. nauki i współpracy z zagranicą), doc. dr hab. med. Stanisław Betlejewski (ds. klinicznych i szkolenia podyplomowego), doc. dr hab. med. Zygmunt Mackiewicz (ds. dydaktyki i wychowania). Dziekanem Wydziału Lekarskiego została prof. dr hab. med. Anna Balcar-Boroń, a prodziekanami: doc. dr hab. med. Józef Kałużny i doc. dr hab. med. Władimir Bożiłow. W roku akademickim 1984/85 kształcono nadal studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego, a od 1985 roku rozpoczęto rekrutację na I rok studiów. W 1992 roku mury uczelni opuściło 143 absolwentów z dyplomem lekarza medycyny, którzy studia od immatrykulacji do dyplomu odbyli w Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
Po gruntownej analizie potrzeb regionu i możliwości uczelni w roku 1987 podjęto decyzję o powołaniu Wydziału Farmacji, na którym 1 października 1988 roku uruchomiono kierunek: analityka medyczna. Dziekanem Wydziału Farmacji została prof. dr hab. Maria Kotschy, a prodziekanem doc. dr hab. Mieczysław Uszyński.
Minister Zdrowia i Opieki społecznej decyzją z dnia 06.06.1997 powołał w Akademii Medycznej w Bydgoszczy Wydział Pielęgniarski z kierunkiem nauczania: Pielęgniarstwo - od 1 października 1997 r. na studiach dziennych i od 1 lutego 1998 r. na studiach zaocznych. Na posiedzeniu w dniu 26.04.2000 Senat AM podjął uchwałę o zmianie nazwy Wydziału Pielęgniarskiego na Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. W związku z dalszym rozwojem Wydziału Senat AM na posiedzeniu w dniu 07.05.2002 podjął uchwałę o zmianie nazwy Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu na Wydział Nauk o Zdrowiu.
14 października 2003 r. - Senat Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy jednogłośnie przyjmuje uchwałę w sprawie połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu
28 października 2003 r. - Senat UMK jednogłośnie przyjmuje uchwałę wyrażającą wolę połączenia
27 sierpnia 2004 r. - Sejm RP większością głosów przyjmuje ustawę o włączeniu AM do UMK
29 września 2004 r. - Senat RP wyraża zgodę na włączenie bydgoskiej Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
8 listopada 2004 r. - ustawę podpisuje Prezydent RP
24 listopada 2004 r. - Akademia Medyczna w Bydgoszczy przekształca się w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
--------------------------------------------------------------------------------
Poczet władz
Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Kadencja: 1984-1987
Rektor: prof. dr hab. Jan Domaniewski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Bogdan Romański
Prorektor ds. Dydaktyki i Wychowania: doc. dr hab. Zygmunt Mackiewicz, prof. zw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: doc. dr hab. med. Stanisław Betlejewski
Kadencja: 1987-1990
Rektor: prof. dr hab. Jan Domaniewski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Józef Kałużny
Prorektor ds. Dydaktyki i Wychowania: prof. dr hab. Zygmunt Mackiewicz, prof. zw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: prof. dr hab. Stanisław Betlejewski
Kadencja: 1990-1993
Rektor: prof. dr hab. Józef Kałużny
Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą: doc. dr hab. Ryszard Oliński
Prorektor ds. Studenckich: prof. dr hab. Gerard Drewa, prof. zw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: prof. dr hab. Zenon Gwieździński
Kadencja: 1993-1996
Rektor: prof. dr hab. Józef Kałużny
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: dr hab. Ryszard Oliński, prof. nadzw. AM
Prorektor ds. Studenckich: prof. dr hab. Gerard Drewa, prof. zw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: dr hab. Waldemar Halota
Kadencja: 1996-1999
Rektor: prof. dr hab. Jan Domaniewski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Karol Śliwka, prof. zw. AM
Prorektor ds. Studenckich: prof. dr hab. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. zw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: dr hab. Zbigniew Wolski
Kadencja: 1999-2002
Rektor: prof. dr hab. Jan Domaniewski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Karol Śliwka, prof. zw. AM
Prorektor ds. Studenckich: dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe, prof. nadzw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: dr hab. Zbigniew Wolski
Kadencja 2002-2005
Rektor: prof. dr hab. Danuta Miścicka-Śliwka, prof. zw. AM
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. zw. AM
Prorektor ds. Studenckich: dr hab. Bronisław Grzegorzewski, prof. nadzw. AM
Prorektor ds. Klinicznych i kształcenia Podyplomowego: dr hab. Stanisław Dąbrowiecki, prof. nadzw. AM
Z dniem włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotychczasowy rektor stał się prorektorem UMK ds. Collegium Medicum, a prorektorzy - pełnomocnikami rektora UMK.
Wersja do druku
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 13-15, 85-067 Bydgoszcz, tel. +48 525853300, fax +48 525853308
-
-
-
The user has uploaded no images in the gallery.