30 wrzesień 2015

'Korzyści są niezliczone' czyli Homestay na Camerimage 2015 - wywiad

Dział: Film
Napisane przez 
Camerimage 2015 Camerimage 2015
W ostatnich latach jako miasto Bydgoszcz mamy okazję gościć Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage. W tym roku odbędzie się on po raz 23 w dniach 14-21 listopada. Jednak zanim nastąpi Wielkie Otwarcie i przyjadą do nas gwiazdy taki festiwal trzeba przygotować a do tego potrzebni są ludzie. Dlatego dzisiaj rozmawiamy z przedstawicielem Camerimage Kamilem Horodeckim, który festiwal już współtworzy od 2007 roku, na temat programu wolontariat i Homestay.

Beata Opic: Zajmuje się Pan programem wolontariatu, proszę powiedzieć kogo szukacie?

Kamil Horodecki: Potrzebujemy ludzi w każdym wieku, którzy mają trochę pasji, energii i trochę czasu, aby wziąć udział w organizacji festiwalu Camerimage. Szukamy studentów, ale nie tylko. Przede wszystkim zależy nam na osobach ze znajomością języka angielskiego, jednak inne języki również są mile widziane, praktycznie to jest jedyne kryterium. Poza tym zależy nam na osobach, które na czas festiwalu odłożą wszystkie swoje sprawy troszeczkę na bok i poświęcą się temu żeby nam pomagać.

Czyli oczekujecie pełnej dyspozycyjności?

Tak, w niektórych sekcjach są prace zmianowe, więc tam jest jakieś pole manewru. Jednak można z koordynatorami poszczególnych sekcji się porozumieć, która zmiana bardziej pasuje czy poranna czy inna ale są sekcje gdzie nie ma wytyczonych godzin i ta dostępność jest wymagana przez cały tydzień.

Ile lat trzeba mieć aby zostać wolontariuszem, czy mają być to uczniowie, studenci, doświadczone osoby?

Ograniczeń wiekowych nie mamy żadnych ani minimalnych ani maksymalnych. Jeżeli jest to osoba niepełnoletnia oczywiście wymagamy zgody rodziców jakiegoś poświadczenia że rodzice wiedzą i nie maja nic przeciwko uczestnictwu w programie.. Zapraszamy wszystkich którzy chcą nam pomóc.

Jakie są korzyści bycia wolontariuszem podczas festiwalu Camerimage?

Korzyści są niezliczone, Najważniejsza jest bezpłatna karta wstępu, którą każdy wolontariusz otrzymuje od nas na cały festiwal. Oprócz tego maja okazję aby poćwiczyć znajomość języków zdobyć ciekawe doświadczenie, które można wykorzystać w swoim cv i pokazać podczas starania się o pracę czy staż,. Przed wszystkim dobra zabawa i poszerzenie horyzontów, Bardzo często zdarza się tak że młodzi ludzie poprzez współorganizację festiwalu z nami odkrywają swoje pasje, zainteresowani a i często później wiążą swoją przyszłość z branża filmową.

To bardzo interesujące kwestie. Rozumiem też, że wolontariusze mają możliwość spotkania i porozmawiania z gwiazdami, które przyjadą na festiwal? Czy wie Pan jakie gwiazdy w tym roku się pojawią?

Troszeczkę jeszcze za wcześnie aby potwierdzić konkretne nazwiska, Co roku na festiwalu jest tak że obecność twórców, gwiazd wynika w pewnym sensie z selekcji filmów, która cały czas trwa. W momencie gdy dowiemy już, które filmy się zakwalifikowały do pokazów zapraszamy ich twórców. Oczywiście prowadzimy już jakieś rozmowy z tzw gwiazdami Już jakieś niespodzianki, jakieś asy w rękawie mamy, niestety jest trochę za wcześnie aby mówić o konkretach.

Proszę mi w takim razie powiedzieć, gdzie mogą zgłaszać się wolontariusze, którzy chcieliby pomagać przy organizacji festiwalu?

Sprawa jest bardzo prosta wystarczy wejść na naszą stronę internetową www.camerimage.pl tam znaleźć zakładkę wolontariat i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po wypełnieniu tego formularza osoba dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, następnie po zamknięciu naboru zgłoszeń będziemy kompletować pełną listę kandydatów i informować każdego indywidualnie o terminie rozmowy kwalifikacyjnej. Wstępnie rozmowy kwalifikacyjne przewidywane są na 24-25 października. jednak konkretne informacje każdy otrzyma indywidualnie na na podany adres email.

Proszę mi powiedzieć czy osoby, które się zakwalifikują odbędą jakieś szkolenia dotyczące pracy ?

Tak, każdy koordynator danej sekcji wolontariatu a tych sekcji jest kilkanaście organizuje przed festiwalem spotkanie z wolontariuszami. Oprócz tego co roku na festiwalu mamy wolontariuszy z lat ubiegłych, więc zawsze jest kogo dopytać się o poradę, o jakieś tajniki których my jako koordynatorzy nie jesteśmy świadomi, więc oprócz spotkania szkoleniowego zawsze są osoby z doświadczeniem które chętnie pomagają

Kiedy upływa termin zgłoszeń?

15 października

Chciałby Pan jeszcze coś dodać na temat wolontariatu jakoś zachęcić naszych czytelników?

Przede wszystkim zachęcam ze względu na to że dajemy kartę wstępu na cały festiwal. Poza tym jest to bardzo często dobra zabawa, dobrze jest widzieć jak festiwal działa spojrzeć na to z innej strony, jest potem o czym opowiadać znajomym

Zajmują się państwo programem Homestay. Mógłby Pan coś opowiedzieć na ten temat? Co to jest kogo dotyczy i kogo Państwo poszukujecie?

Program Homestay istnieje na festiwalu już od wielu lat i polega na tym że mieszkańcy Bydgoszczy otrzymują od nas bezpłatnie kary wstępu na festiwal w zamian za to, że na czas imprezy przyjmą pod swój dach studentów. Co roku jest kilkuset prawie 1000 studentów z różnych krajów i bardzo często nie stać ich na wynajęcie hotelu czy kwater, więc z jednej strony program Homestay polega na ułatwieniu pobytu studentom a z drugiej strony na włączeniu mieszkańców Bydgoszczy do uczestnictwa w festiwalu. Za każdego przyjętego studenta otrzymuje się jedną kartę wstępu na cały festiwal, więc jeżeli ktoś ma większe mieszkanie czy dom może tych osób przyjąć więcej i otrzymać więcej kart. na kilka nazwisk. Dodać warto, ze tak naprawdę udział w tym programie sprowadza się tylko do udostępnienia noclegu tym osobom, program nie wymaga opiekowania się studentami, żywienia ich czy oprowadzania po mieście. Każdy gospodarz gości takiego studenta na swój sposób, natomiast często bywa też tak że goście większość czasu spędzają na festiwalu, projekcjach, warsztatach konferencjach i bywa że pojawiają się tylko na noc. Często bywa tez tak, że nawiązują się jakieś bliższe znajomości, przyjaźnie, studenci ze swoimi gospodarzami nie rzadko wspólnie biorą udział w festiwalu i korzystają z dobrodziejstw Camerimage.

To prawda, sama brałam udział w programie Homsetay i nawiązałam ciekawe znajomości, ale mam jeszcze pytanie. Jacy to są studenci i skąd?

Zazwyczaj są to studenci szkół filmowych z całego świata. Program otwarty jest też na studentów z Polski, którzy prezentują swoje filmy, natomiast tu nie ma reguły. Tak czy inaczej gospodarz zgłaszając się do programu może konkretnie określić swoje oczekiwania co do przyjmowanego gościa. W formularzu zgłoszeniowym można zaznaczyć informacje jak: preferowana narodowość, płeć, czy może być to ktoś uczulony na sierść kota czy psa, czy może być palący, niepalący itd. Na podstawie informacji zawartych formularzach przesłanych przez właścicieli mieszkań i potencjalnych gości staramy się jak najtrafniej dopasować. Staramy się spełnić oczekiwania jednej i drugiej strony.

Do kiedy należy zgłosić się aby móc kogoś gościć u siebie?

Studenci, którzy chcą nocować mają czas do 15 października, natomiast mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chcieliby wziąć udział w programie mają czas do 31 października.

Proszę jeszcze powiedzieć czy osoby, które biorą udział w programie mają wstęp również na Galę Otwarcia i Zamknięcia? To częste pytania.

Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia są wydarzeniami na które wstęp maja tylko osoby z zaproszeniami indywidualnymi,Niestety ilość miejsc w Operze Nova jest ograniczona i nie możemy wpuszczać wszystkich zainteresowanych, bo tych jest wielu. Natomiast zazwyczaj jest tak że część zaproszonych gości nie może dotrzeć i się nie pojawiają na tych wydarzeniach i w miarę wolnych miejsc zapraszamy wszystkie osoby, które mają akredytację na festiwal.

Może jeszcze nie poruszyliśmy jakiejś ważnej kwestii, którą chciałby Pan przekazać.

Jeśli chodzi o wolontariat i Homestay to najważniejsze informacje zostały powiedziane. Natomiast zachęcam do śledzenia tego co się dzieje na naszej stronie www lub naszym profilu na Facebooku, gdzie już niebawem zacznie się pojawiać sporo informacji dotyczących programu festiwalowego Już teraz ogłosiliśmy kilka punktów programu.

Już teraz zapraszamy na przegląd twórczości autora zdjęć Chrisa Mengesa , który w tym roku będzie bohaterem festiwalu jako, że odbiera nagrodę za całokształt twórczości. Chris Menges dał się poznać międzynarodowej publiczności dzięki zdjęciom do takich filmów ja np. „Misja” Roland Jofee , czy „Pola śmierci” tego samego reżysera a także wspaniałe filmy jak np. Boxer czy Lektor. Przybliżymy publiczności jego twórczość poprzez przegląd kilkunastu jego filmów na co już teraz zapraszam. Będzie to okazja aby spojrzeć na te filmy troszkę w innym kontekście, przypomnieć je sobie a ci którzy ich nie widzieli będą się mogli zapoznać z nimi po raz pierwszy.

Warto na pewno zwrócić też uwagę na przegląd filmów kina estońskiego, które w Polsce jest mało znane, często te filmy nie trafiają do szerokiej dystrybucji w kinach, polska publiczność nie często ma okazję aby estoński film zobaczyć. Na Camerimage w tym roku zaprezentujemy wybrane pozycje z tego kraju z ostatnich kilku lat. Będę to bardzo ciekawe propozycje, m. in. nominowany do Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych pt „Mandarynki” i wiele innych. Zachęcam też do udziału w projekcjach w sekcji w której będziemy prezentować najlepsze filmy Szkoły Filmowej w Katowicach (Uniwersytet Śląski, Wydział Radia i Telewizji im Kieślowskiego) we współpracy z Camerimage zaprezentujemy najlepsze filmy studenckie od czasu istnienia szkoły. Będzie to więc okazja do zapoznania się z pierwszymi krokami jakie w świecie filmowych stawiali uznani później twórcy. Sekcja to obejmuje również filmy ze Szkoły Filmowej z Helsinek ,więc będzie można sobie porównać twórczość studentów z Finlandii i Polski.

Ciekawą stałą już propozycją w programie jest cykl: Mistrzowie którzy odeszli Co roku prezentujemy dokonania wybranych, nieżyjących już, autorów zdjęć filmowych. W tym roku pokażemy filmy autora zdjęć Gunnara Fischera. Gunnar Fischer jest to autor zdjęć do wcześniejszych filmów Ingmara Bergmana. W ramach tego zaprezentujemy m. in. „Tam gdzie rosną poziomki” oraz „Siódma pieczęć”.

Program zachęca do udziału w festiwalu!

Oczywiście na to na co najbardziej wszyscy czekają czyli listę filmów w sekcjach konkursowych,przyjdzie trochę poczekać, na razie jest zbyt wcześni aby móc mówić o konkretnych tytułach Na pewno będzie to wiele ciekawych pozycji, które będą polskimi premierami a czasem nawet pierwszymi pokazywanymi w Europie. Ogólnie gorąco wyczekiwane filmy, które w dystrybucji kinowej pojawią się prawdopodobnie w przyszłym roku

Zdradzi Pan jakiś tytuł lub autora?

Niestety nie mogę.....

A jakie filmy będą prezentowane na otwarciu czy coś może Pan zdradzić?

W tej kwestii program jeszcze jest dopracowywany i jest za wcześnie, musimy poczekać dwa, trzy tygodnie i będzie można powiedzieć coś więcej, na razie jest to objęte tajemnicą....

Czyli pozostaje nam śledzić stronę i Facebooka.

Gorąca zapraszamy

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Dziękuję również!

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !

Podsumowanie artykułu

Aktualności

Ciekawe filmy

Nauka i rozwój

Informacje o plikach cookie. Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Regulamin